تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  saghi_85 آواتار ها
  saghi_85 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  58
  تشکر
  144
  تشکر شده 179 بار در 75 ارسال

  پیش فرض معرفی رشته ی فیزیوتراپی

  آغازی عجیب در فیزیوتراپی ایران:

  د ر سالهای 1330هجری شمسی تعداد 3 افسر پزشک ارتش و پنج مدیر وزارت بهداری که پزشک بودند جهت تحصیل رشته طب فیزیکی به خارج از کشور رفتند.در سالهای بعد این تعداد به 15 تن رسید.
  در سال 1340هجری شمسی اتاقی تحت نوتوانی به ریاست دکتر سعادت در وزارت بهداری تشکیل شد.در سال 1344هجری شمسی با کمک نماینده who خانم جانسون آموزشکده فیزیوتراپی در دانشکده پزشکی تهران راه اندازی شد.عده کثیری از فارغ اتحصیلان فیزیوتراپی خارج از کشورجهت آموزش دراین آموزشکده به ایران فرا خوانده شدند.
  با توجه به تاریخچه فیزیوتراپی در انگلستان (جایی که خانم جانسون از آنجا آمده بود و همچنین دیدگاهای وی) ریاست آموزشکده فیزیوتراپی در اولین گام اشتباه به یک پزشک متخصص اعصاب داده شد. در 1347 هجری شمسی دکتر نواب فارغ التحصیل رشته طب فیزیکی و توانبخشی از فرانسه (جایی که فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست وجود نداشت)با کمک بعضی عوامل ریاست آموزشکده فیزیوتراپی را عهده دار شد(آغاز یک کشمکش ۴۰ساله).آموزشکده فیزیوتراپی ابتدا از دانشکده پزشکی جدا شد و درمرحله بعد از دانشگاه خارج و تبدیل به انستیتو فیزیوتراپی گشت!!!!!!

  ادامه ای دردناک:
  انستیتو فیزیوتراپی تا سال 1350هجری شمسی از دادن مدارک فارغ التحصیلان فیزیوتراپی که اکثریت آنها از ورود یهای خوب دانشگاه بودند خودداری کرد.درهمین سال با توجه به ادامه فشارها مدارک فارغ التحصیلان به آنها تحویل شد. با توجه به حضور بورسیه های متخصصین طب فیزیکی در نهادهای تصمیم گیری مانند دکتر خاکسارفرد درسال 1351 هجری شمسی کلیه مجوزهای داده شده به فیزیوتراپیست ها بطور یک طرفه باطل شد و تاسیس و مسئولیت مراکز فیزیوتراپی و کنترل ونظارت مراکز آموزش فیزیوتراپی به متخصصین طب فیزیکی واگذار شد.بعلت تعداد محدود ایشان مجوز کلینیک های فیزیوتراپی به پزشکان دیگری از قبیل ارتوپدی ،جراحان عمومی و..... واگذار شد.این حرکت دارای دو خصیصه منحصر به فرد بود که در جایی از دنیا دیده نشد:

  1 –در همه جای دنیا متخصصین طب فیزیکی موسس و پشتیبان رشته فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست بودند، در حالیکه در ایران طیف مخالف بودند.
  2 – گروه های پزشک دیگر در کاری دخالت کردند که کمترین آشنایی را داشتند.

  در سال1352هجری شمسی دانشکده توان بخشي و رفاه(تهران) تاسیس گشت.درسال 1354هجری شمسی دکتر نواب فوت کرد.در سال 1356هجری شمسی دانشکده توانبخشی شیراز راه اندازی شد و در سال 1357هجری شمسی با وقوع انقلاب اسلامی شالوده اینگونه متخصصین بهم ریخت .چنانچه خاکسارفرد در همان سالها به آمریکا گریخت ودرآنجا به دلایلی کشته شد.
  اثرات سال های قبل از57:
  در سالهایی که فیزیوتراپی در تمامی کشورها در حال پیشرفت بود( حتی در داخل کشورمان، داروسازها توانستند دکترای حرفه ای شوند) فیزیوتراپی در ایران بطور کامل از کارافتاد .عملکرد بیمارستانی آن تحلیل رفت،آموزش های کلینیکی آن ضعیف شد و ماهیت واقعی فیزیوتراپی از دست رفت و تبدیل به این جمله شد:

  استفاده از ابزارهای فیزیکی مانند:گرما ،سرما،جریانهای الکتریکی برای باز گرداندن توان جسمی.....

  اثرات اعمال ایشان تا سالیان متمادی باقی ماند.

  7مدیریت مراکز آموزشی به دست فیزیوتراپیست ها افتاد.در سال 1359هجری شمسی با وقوع جنگ تحمیلی فیزیوتراپیست ها در این صحنه ها حضور یافتند و تجارب ارزشمندی بدست آوردند.1368هجری شمسی دوره فوق لیسانس فیزیوتراپی راه اندازی شد

  طلوعی دوباره :

  در سال 1378هجری شمسی مجوز مطب های فیزیوتراپی به فیزیوتراپیست ها هم داده شد.

  درسال1381هجری شمسی شماره های نظام پزشکی به این گروه داده شد .در همان سال تعرفه فیزیوتراپی از طرف دولت اعلام شد.

  فیزیوتراپیست ها در سال 1383 هجری شمسی برای اولین بار در انتخابات نظام پزشکی شرکت کردند.در همان سال دستور تغییر تمامی مجوزهای فیزیوتراپی صادره شده به پزشکان (بغیر از متخصصین طب فیزیکی) صادر شد و مسئولیتها به فیزیوتراپیست ها واگذار شد..درکلینیک هایی که متخصصین طب فیزیکی حضور داشتند بکار گیری فیزیوتراپیست ها برای نظارت بر امر فیزیوتراپی اجباری گشت.  آینده ای روشن:

  تغییر بیماریها از تب زا و عفونی به ناتوان کننده،افزایش عمر انسان،زندگی صنعتی،نیاز به حرکت ،کنترل هزینه ها در بخش درمان تمامی بازی را به سمت فیزیوتراپیست ها گردانده است .

  بسیاری از کشورها فیزیوتراپی را دکترای حرفه ای اعلام و تخصص ها و فوق تخصص ها ی آن راه اندازی کرده اند.

  فیزیوتراپیست تنها پزشکی است که فیزیولوژی و پاتولوژی حرکت را میداند و میتواند از تکنیک های فیزیکی و تمرینات وبسیار از درمانهای کم ضرر برای درمان بیماری های حرکت استفاده نماید.این پزشک قادر به عملیاتی کردن طب مکمل است.  شاید عنوان پزشک هزاره جدید (عنوانی که wcpt اعلام کرده است)توصیفی برای این پزشک باشد.  بنوعی شاید این تکرار تاریخ در ایران است :


  زمانی که ابوعلی سینا عامل بیماری زا و دیدگاه سیستماتیک درمانی و جایگاه عقل در منش خود را اعلام کرد، مخالفت ها ،او وآثار گرانبهایش را بصورت ظاهری حذف نمود. اما بعد از گذشت 10 قرن ما به حق او را ایرانی دانسته و نامش را بر دانشگاه ها و مدارس وفرزندانمان میگذاریم.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط saghi_85 : February 6th, 2009 در ساعت 04:22 PM

 2. 3 کاربر مقابل از saghi_85 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  saghi_85 آواتار ها
  saghi_85 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  58
  تشکر
  144
  تشکر شده 179 بار در 75 ارسال

  پیش فرض

  فيزيوتراپي

  [IMG]http://i41.*******.com/2u43ats.jpg[/IMG]


  «رشته فيزيوتراپي يكي از رشته‌هاي توانبخشي است و در آن دانشجويان مي‌آموزند كه چگونه با استفاده از عوامل فيزيكي مانند نور، الكتريسيته ، گرما ، سرما و صوت و يا عوامل مكانيكي فيزيكي مثل تمرينات و تكنيك‌هاي ورزشي، بيماراني را كه دچار صدمات مختلف شده‌اند، تحت درمان قرار دهند.»
  آنچه خوانديد معرفي رشته فيزيوتراپي از زبان دكتر غلامرضا عليايي استاد فيزيوتراپي دانشگاه تهران است. وي همچنين معتقد است كه :
  «فيزيوتراپي هم در بعد پيشگيري و هم درمان نقش بسيار زيادي دارد چون براي مثال يك فيزيوتراپيست نحوه نشستن و يا بلند كردن وزنه‌هاي مختلف را آموزش مي‌دهد تا از انحرافاتي كه ممكن است در ستون فقرات افراد به دليل عدم رعايت موارد فوق ايجاد شود، جلوگيري كند»
  آقاي عبدالعلي خوش‌ اخلاق عضو هيات علمي رشته فيزيوتراپي دانشگاه تهران نيز در معرفي اين علم مي‌گويد:
  «فيزيوتراپي در لغت به معني درمان فيزيكي است و در اصطلاح ، علمي است كه فعاليت‌هاي آن به دو بخش عمده تقسيم مي‌شود
  يكي فعاليتهايي كه در آن‌ها از دستگاهها و وسايل خاص الكتريكي استفاده مي‌گردد كه اين وسايل خود به دو گونه هستند :
  الف ) وسايلي كه كار آنها تحريك عصب و عضله است و در ضايعات عصبي براي بازآموزي و نوآموزي استفاده مي‌شوند.
  ب) وسايلي كه براي تسكين درد مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
  بخش ديگر فعاليت‌ها نيز حركتي و مكانيكي هستند كه به آنها حركات درماني گفته مي‌شود و لازمه انجام آنها دانستن مكانيسم عصب و عضله و الگوهاي حركتي لازم است تا درمان كننده با توجه به اطلاعات فوق به بهبود يا افزايش توانايي بيماراني بپردازد كه مبتلا به انواع ضايعات عصبي (انواع فلج‌ها) شده‌اند و يا داراي دردهاي مفصلي مثل كمردرد يا گردن درد هستند و يا اين كه به دليل شكستگي و يا جراحي ، سفتي و محدوديت حركتي دارند.»
  دكتر سعيد طالبيان مقدم يكي ديگر از اساتيد فيزيوتراپي دانشگاه تهران نيز در معرفي رشته فيزيوتراپي مي‌گويد:
  «در اين رشته با استفاده از يك سري وسايل مثل ابزارهاي الكترونيكي در جهت رفع معوليت ، كاهش علایم بيمارهاي مفاصل، عضلات و اعصاب تلاش مي‌شود. البته فيزيوتراپيست‌ها علاوه بر وسايل فوق، از يك سري حركات ورزشي و درماني نيز استفاده مي‌كنند چون براي كسب بهترين نتيجه ، بايد حركات ورزشي درمانهاي الكترونيكي به صورت تركيبي مورد استفاده قرار گيرد.»
  دكتر طالبيان در ادامه درباره حيطه فيزيوتراپي در درمان بيماران مي‌گويد:
  «در 60 درصد از بيماريها در كنار دارو درماني و يا پس از دارو درماني به فيزيوتراپي نياز مي‌باشد. براي مثال در بيماريهاي عصبي مثل سكته‌هاي مغزي يا ضربه‌هاي مغزي، شكستگي‌ها، بيماريهاي قلبي، بيماريهاي ريوي ، بيماريهاي زنان و زايمان و نازايي، انواع جراحي‌هاي داخلي و برخي از بيماريهاي اطفال به فيزيوتراپي نياز است. به عبارت ديگر در كل بيماريهاي اسكلتي و اكثر بيماريهاي عصبي و عضلاني فيزيوتراپي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. »
  یکی از دانشجوي فيزيوتراپي دانشگاه تهران نيز در همين زمينه مي‌گويد:
  «بسياري از افراد وقتي صحبت از فيزيوتراپي مي‌شود به ياد كمردرد و پادرد مي‌افتند در حاليكه گستره اين علم بسيار وسيع است و نه تنها در بهبود بيماريهاي مفصلي و عضلاني و يا بالا رفتن توانايي‌هاي عقب‌ماندگان ذهني نقش موثري دارد بلكه در بهبود بيماريهاي زنان و زايمان و نازايي و يا بيماريهاي پوستي نيز موثر مي‌باشد.
  به همين خاطر دروس آناتومي‌ ما حتي از دانشجويان پزشكي نيز بيشتر است يعني ما علاوه بر آناتومي سر و گردن و تنه ، اعصاب ، اندامهاي فوقاني و اندامهاي تحتاني ، آناتومي سطحي نيز مي‌خوانيم كه چنين درسي را دانشجويان پزشكي مطالعه نمي‌كنند.»

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :
  در حال‌ حاضر فارغ‌التحصيل‌ فيزيوتراپي‌ علاوه‌ بر استخدام‌ در مراكز دولتي‌ مي‌تواند بعد از گذراندن‌ دوران‌ طرح‌ و همچنين‌ به‌ دست‌ آوردن‌ سابقه‌ كار لازم‌ (6 سال‌ سابقه‌ كار براي‌ فعاليت‌ در مراكز استان‌ها و 3 سال‌ سابقه‌ كار براي‌ فعاليت‌ در شهرستان‌ها) اقدام‌ به‌ تأسيس‌ كلينيك‌ خصوصي‌ فيزيوتراپي‌ كند. علاوه‌ بر كار در كلنيك خصوصي همچنين‌ مي‌تواند جذب‌ بيمارستان‌ها، مراكز توانبخشي‌ و فدراسيون‌هاي‌ ورزشي‌ گردد.

  يكي از دانشجويان اين رشته نيز با اشاره به اهميت رشته فيزيوتراپي مي‌گويد:
  «در بسياري از كشورهاي دنيا هر خانواده يك فيزيوتراپيست دارد. چون در كشورهاي مورد نظر اهميت و ارزش فيزيوتراپي از دارو درماني بيشتر است اما متاسفانه در كشور ما هنوز جايگاه فيزيوتراپي به درستي شناخته نشده است و اين نيز به دليل آن است كه پزشكان ما اهميت و كاربرد وسيع فيزيوتراپي را بخوبي نمي‌شناسند البته لازم است گفته شود كه با وجود مشكلات مختلفي كه در سرا راه فيزيوتراپيست‌ها قرار دارد ، اكثر قريب به اتفاق فارغ‌التحصيلان اين رشته جذب بازار كار مي‌شوند».

  توانايي‌هاي جسمي ، علمي ، رواني و ... مورد نياز و قابل توصيه :
  دكتر عليايي در همين زمنيه مي‌گويد:
  «رشته‌هايي كه با درمان سروكار دارند، نيازمند دانشجوياني هستند كه از لحاظ روحي و رواني آماده بوده و صبور باشند چون خود بيمار مشكلات روحي و رواني بسياري دارد و ما نبايد آن را تشديد بكنيم بلكه بايد به او كمك كنيم تا آرامش پيدا كند»

  وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر:
  تصور كنيد كه در كشور ما از هر 10 نفر تنها يك نفر به دليل درد جسماني مزمن حداقل يك ساعت در روز نتواند كار خود را به خوبي انجام دهد. آيا مي‌دانيد در اين صورت چه ميزان خسارت به كشور وارد خواهد شد؟
  عمق اين فاجعه زماني احساس مي‌شود كه بدانيم دردهاي مفصيلي و عضلاني در ايران بسيار شايع مي‌باشد.
  از سوي ديگر طبق آمار جهاني معلولين، حدود 10 درصد از جمعيت هر كشور را معلولين تشكيل مي‌دهند و اين افراد براي استفاده از توانايي‌هاي باقيمانده و جبران هر چه بيشتر ناتوانايي‌ها و محدوديت‌هاي خويش به خدمات فيزيوتراپي نياز دارند. البته اين درصد در كشور ما به دليل جنگ تحميلي و حوادث بي‌شمار رانندگي بسيار بيشتر است و به همين دليل بايد براي رشته فيزيوتراپي كه به تربيت فيزيوتراپيست‌هاي متخصص و كارآمد مي‌پردازد، به عنوان يك رشته مهم و كاربردي اهميت بسياري قائل شويم.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :
  دروس‌ پايه‌:
  فيزيك‌ براي‌ فيزيوتراپي‌، فيزيولوژي‌ عمومي‌، آناتومي‌ (سر و گردن‌ و تنه‌، اندام‌ فوقاني‌، اندام‌ سطحي‌، اندام‌ تحتاني‌) ، بافت‌ شناسي‌، آسيب‌شناسي‌، استخوان‌ شناسي‌، روانشناسي‌ عمومي‌ و معلولين‌، روانپزشكي‌ ، ژنتيك‌ ، كمك‌هاي‌ اوليه‌، رشد رواني‌ ـ حركتي‌ كودك‌، آناتومي‌ اعصاب‌، فيزيولوژي‌، نورولوژي‌ ، بيماري‌هاي‌ داخلي‌، بيماري‌هاي‌ قلب‌، عروق‌ و تنفسي‌، روماتولوژي‌، جراحي‌ عمومي‌، ارتوپدي‌ ، راديولوژي‌.
  دروس‌ تخصصي‌:
  آشنايي‌ با اصول‌ توانبخشي‌ و طب‌ فيزيكي‌ ، فيزيوتراپي‌ (اعصاب‌ ، بيماري‌هاي‌ قلب‌، عروق‌ و تنفس‌، روماتولوژي‌ ، جراحي‌ ، ارتوپدي‌)، كينزيولوژي‌ و بيومكانيك‌، حركت‌ درماني‌، الكترو تراپي‌، اندام‌هاي‌ مصنوعي‌ و وسايل‌ كمكي‌، ارزشيابي‌ و اندازه‌گيري‌ ، ماساژ و اصول‌ درمان‌هاي‌ دستي‌، زبان‌ تخصصي‌، پروژه‌، كارآموزي‌.

  ادامه دارد...

 4. 2 کاربر مقابل از saghi_85 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  saghi_85 آواتار ها
  saghi_85 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  58
  تشکر
  144
  تشکر شده 179 بار در 75 ارسال

  پیش فرض

  دکترای حرفه ای فیزیوتراپی چیست؟

  دکترای حرفه ای(Professional Doctor) که در سال 1924میلادی در کشور های غربی راه اندازی شد،در حقیقت نوعی مجوز علمی برای دخالت در امر سلامت(Health) بود.
  این عنوان در اولین بار به Physicians اعطاء شد.بعد ها osteopaths و کایروپراکت ها از آن استفاده کردند. بعضی از رشته ها مانند دندانپزشکی(Dentist) و بندرت داروسازی(Pharmacist) نیز از این عنوان در بعضی کشور ها از آن استفاده نموده اند.این عنوان در حقیقت یک عنوان کلینیکی در تجویز دارو و یا دستورات درمانی ویا اجرای درمان است .


  تغییرات عمده در فیزیوتراپی از جمله دسترسی مستقیم به بیمار(Direct Accesses)،نحوه ارتباط فیزیوتراپیست ها،گسترش دامنه و عمق درمان فیزیوتراپی مسئولین امر فیزیوتراپی در آمریکا را براین داشت از فیزیوتراپیست ها بخواهند بعد از گذراندن دوره هایی عنوانDr. را اول اسم خود بیاورند.

  این مطلب اگرچه برای فیزیوتراپیست های آمریکایی و اروپایی بعلت مسئولیت آن بسیار دشوار بود ولی در کشور هایی همچون ایران که پزشک بودن مساوی دکتر بودن است مطلب مهمی است .

  چنانچه در هندوستان فیزیوتراپیست ها عنوان دکتری را بعد از کسب مجوز از دادگاه عالی بر اول اسم خود افزودند.
  استرالیا دوره دکترای حرفه ای گذاشت .پاکستان هم به این جرگه پیوست و طبق شواهد تمامی کشور ها ضمن به رسمیت شناختن این عنوان بالینی در حال تغییراتی وسیع در آموزش فیزیوتراپی خود میباشند.

  در ایران تاریخچه فیزیوتراپی بر واجب بودن اجرای دکترای حرفه ای افزوده است ،بخصوص وضعیت گروههای دیگر پراکتیشینر(Practitioners) در ایران که به عنوان دکتر حرفه ای شناخته میشوند. روند بیماریها و فراوانی آنها،تغییر در بافت جمعیت ها و مسائل اقتصادی و بسیاری مسائل دیگر چاره ای برای مسئولان امر نگذاشته است.

  امروز کودکان به فیزیوتراپی نیاز دارند تا تحرکی سالم داشته باشند.نوجوانان به فیزیوتراپی نیاز دارند تا مشکلات استخوانی عضلانی نداشته باشند.خانمها قبل،حین و بعد از بارداری به فیزیوتراپی احتیاج دارند.کارمند پشت میز نشین به فیزیوتراپی نیاز دارد.کار گر به فیزیوتراپی نیاز دارد.سالمند به فیزیوتراپی نیاز دارد.بیمار سرطانی نیاز به تحرک و فیزیوتراپی دارد.بیمار آسمی به فیزیوتراپی احتیاج دارد.بیمار قلبی به فیزیوتراپی احتیاج دارد.بیمار بستری به فیزیوتراپی احتیاج دارد.بیماران قبل از جراحی و بعد از جراحی به فیزیوتراپی نیاز دارند.آسیب دیدگان زلزله از همان لحظه اول به حظور فیزیوتراپیست احتیاج دارند.بیماران متابولیکی به فیزیوتراپی احتیاج دارند.درمان زخم به فیزیوتراپی احتیاج دارد.ورزشکاران برای تمرینات بدنی به فیزیوتراپی احتیاج دارند. ورزشکاران برای صدمات بدنی به فیزیوتراپی احتیاج دارند.درمان مشکلات پوستی به فیزیوتراپی احتیاج دارد.بکارگیری طب مکمل مانند طب سوزنی به فیزیوتراپیست احتیاج دارد.و...........


  بخش سلامت کشور با درک مشکلات خود و در جهت حل آن انواع و اقسام راهها را میآزمایید: متخصص طب ورزش ، طب سنتی ، طب سوزنی و بسیاری از کارهای دیگر ولی جای پزشکی اینجا خالی است که فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی حرکت را بداند.با اقدامات و درمان فیزیکی آشنا باشد.

 6. #4
  saghi_85 آواتار ها
  saghi_85 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  58
  تشکر
  144
  تشکر شده 179 بار در 75 ارسال

  پیش فرض

  :)>:w< تبریک به همه ی فیزیوتراپیست های عزیز>:w<;)


  تصويب طرح دكتري حرفه اي فيزيوتراپي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي...

  طرح دكتري حرفه اي فيزيوتراپي (
  DPT) كه به همت اساتيد برجسته فيزيوتراپي در كميته دكتراي حرفه اي انجمن فيزيوتراپي ايران تهيه و از سوي تعدادي از دانشگاه ها به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارسال شده بود در جلسه مورخ 22/2/1388 شوراي عالي برنامه ريزي وزارت خانه متبوع مطرح و به تصويب رسيد.

  انجمن فيزيوتراپي ايران ضمن تقدير و سپاس فراوان از كليه دست انداكاران تهيه و پيگيري طرح دكتري حرفه اي بويژه جناب آقاي دكتر كامران باقري وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، اين موفقيت بي نظير كه بدون شك گامي بسيار ارزشمند در جهت ارتقاء علمي همكاران، سطح خدمات رساني به بيماران و سطح سلامت جامعه مي باشد را به حضور يكايك همكاران تبريك عرض مي نمايد.

  انجمن فيزيوتراپي ايرن

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 11:08 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved