خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

سازمان غذا و داروي آمريکا، داروي تنوفوير را براي درمان بيماري هپاتيت «ب» مزمن در افراد بزرگسال تاييد كرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين دارو با نام تجاري «وايريد» در بازار عرضه مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، داروي تنوفوير به صورت قرص به مقدار يک بار در روز مصرف شده و مکانيزم اثر آن مسدود کردن dna پليمر در ويروس هپاتيت ب است.
دکتر جکوبسن، محقق واحد تحقيقات گوارشي و هپاتيت دانشکده ويل کورتل نيويورک و پژوهشگر اصلي اين پژوهش مي‌گويد: اين دارو گزينه درماني جديدي براي بيماري هپاتيت ب محسوب مي‌شود و تاييد آن از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا، گام موثري در مبارزه با نوع مزمن اين بيماري است.
اين تاييد بر پايه اطلاعات دريافت شده از دو تحقيق با انتخاب تصادفي صورت گرفته است كه در آن اثر تنوفوير دي******ل فومارات با تنوفوير ديپيووکسيل در طي 48 هفته مقايسه شد.
نتايج به دست آمده از هر دو تحقيق مذکور بيان کننده پاسخگويي بهتر تعداد قابل توجهي از بيماران مبتلا به هپاتيت ب مزمن دريافت کننده اين داروي جديد، نسبت به داروي کنترل است تا آن جا که اين بيماران با مصرف داروي جديد بهبودي کامل حاصل نموده‌اند.
بر اساس اين گزارش، ويروس‌ هپاتيت ب نوعي از ويروس هپاتيت است که در کبد انسان جايگزين شده و تکثير مي‌شود. مواد توليد شده توسط اين ويروس‌ها به گردش خون مي‌ريزد. انجام آزمايشات خوني حساس، تکثير ويروس در بدن را مشخص مي‌نمايد.
افرادي که ويروس هپاتيت ب را به مدت بيش از شش ماه در خونشان داشته باشند، ناقل اين بيماري هستند. اين اشخاص حال عمومي خوبي دارند و گاهي با انجام آزمايشات نيز اختلالي در کار کبد آنها ديده نمي‌شود. در چنين شرايطي ويروس به صورت مسالمت آميز در داخل بدن وجود دارد ولي به کبد آسيبي نمي‌رساند.
در صورت انتقال ويروس هپاتيت ب از مادران آلوده به نوزادان، احتمال باقي ماندن عفونت و ناقل شدن نوزادان زياد است.
بيماري حاد هپاتيت ب در 90 درصد به طور خود به خود بهبودي يافته و ويروس هپاتيت ب نيز به صورت کامل از بدن دفع شده و خارج مي‌شود ولي در 10 درصد موارد ويروس در بدن باقي مانده و حالت ناقل هپاتيت ايجاد مي‌شود. عامل بيماري هپاتيت در خون و همه ترشحات بدن افراد ناقل وجود دارد. البته اين ويروس تا به حال در مدفوع يافت نشده ‌است. بهترين راه پيشگيري از ابتلا به اين بيماري، شناخت راه‌هاي انتقال آن است.
تنها منبع اين ويروس انسان است و انتقال آن از فرد آلوده به فرد سالم صورت مي گيرد. کارکنان بيمارستان‌ها، پزشکان، پرستاران و مراقبان بهداشتي که در تماس با بيماران و يا خون آنها هستند، در معرض عفونت هپاتيت و انتقال آن قرار دارند و به همين دليل واکسيناسيون هپاتيت ب و رعايت دستورات بهداشتي و مراقبتي در اين دسته از افراد توصيه مي‌شود.