بهبود زانو درد با مکمل ها

در سنین بالا و با بروز عوارض پیری یکی از عارضه های فراگیر این سنین ایجاد زانو درد در افراد می باشد . زانو درد در انواع مختلف و نوع احساس درد در افراد قابل بحث می باشد .

گاهی افراد سالمند با درد ایجاد شده در زانوها خود ساخته و از مراجعه به پزشک غافل می شوند . این افراد حاضر به تحمل درد در ناحیه زانو ها بوده و تنها با ایجاد آه و ناله در پی راهی برای سرکوب احساس تنبلی خود از مراجعه به یک پزشک متخصص هستند .
با بالا رفتن سن افراد جذب و تولید بسیاری از مواد لازم توسط بدن به کندی و گاهی به سختی صورت می گیرد . بی حالی و نداشتن نیروی گذشته جوانی نیز باعث بی حوصلگی این قبیل افراد از مراجعه به پزشک و یا دریافت یک برنامه غذائی کامل می گردد .

در بسیاری از موارد احساس درد در زانوها به دلیل ضعف عضلانی ، کاهش عملکرد غضروفها و تاندونها می باشد . استفاده از مکمل ها امروزه به رایج ترین امور در نزد افراد سالمند تبدیل شده است .
نتایج تحقیقاتی معتبر و استفاده از مکمل ها توسط دوستان و آشنایان و توصیه آنها به یکدیگر باعث استفاده بیش از پیش این مواد گردیده است .

با مراجعه بیمار به پزشک و انجام معاینات اولیه توسط پزشک و در صورت نیاز عکسبرداری از زانوها مراحل درمان آغاز می گردد .

در این بین جابجائی وزنه های سنگین و ایجاد آسیب دیدگی در وزشکاران قدرتی ، آنها را نیز به جمع این افراد اضافه کرده است . جائی که بیشتر این نوع ورزشکاران از درد در ناحیه ، کتف ، زانو و کمر خود می نالند ، این صنعت توسعه یافته مکمل هاست که به یاری آنها می آید .

با هم نگاهی به تصویر زیر می کنیم :[IMG]http://*******.ws/files/xqiqfoi72dra5znqdo0h.jpg[/IMG]


احساس درد در افراد مختلف ، متفاوت است ، گاهی تشخیص دقیق نوع عارضه ایجاد شده در فرد مشکل می گردد .


احساس درد در تاندونها :


این احساس درد معمولا به صورت مقطعی بروز کرده و شخص احساس سوزش از ناحیه بالای زانو تا نزدیک ساق در روی پای خود را می کند . ( تصویر مشخص شده به رنگ نارنجی )
در کشش ها و یا جابجائی ها این احساس درد بیشتر محسوس می باشد .درمان :


ایجاد درد در تاندونها معمولا با استراحت در سنین جوانی و بازسازی آنها توسط خود بدن رفع می گردد ، در سنین بالاتر و مخصوصا در بین ورزشکاران که دارای رژیم غذائی هستند و مواد غذائی کافی و مناسبی را در اختیار بدن نمی گذارند ، رفع این مشکل با مصرف مکمل MSM ( متیل سولفونیل متان ) در طی 15 تا 20 روز به بهبودی کامل منجر می گردد .


احساس درد در کاسه زانو :


این احساس درد به صورت درد در کاسه زانو به هنگام حرکت و یا جابجائی ، نشست و برخاست و جا به جا کردن اجسام و یا هل دادن آنها بروز می نماید .( تصویر زرد رنگ ) = تصویر زرد رنگ


درمان :


ایجاد درد این ناحیه نیز با استراحت و بازسازی توسط بدن در سنین جوانی بر طرف می گردد ، در سنین بالاتر و در بین ورزشکاران قدرتی رفع این مشکل با مصرف مکمل گلوکوزامین در طی 20 تا 30 روز قابل درمان است .


احساس درد در هنگام پائین آمدن از پله و یا پریدن ها :


این احساس درد بر اثر ایجاد فشار بر روی غضروف زانو و یا کاهش مایع اتفاق می افتد . ( قسمت قرمز رنگ )


درمان :


ایجاد این درد در سنین جوانی بسیار نادر می باشد ، این درد در بین سالمندان و ورزشکاران بسیار شایع می باشد ، مصرف مکمل کندروئتین به مدت 20 تا 30 روز و گاهی بیشتر به بهبود این عارضه کمک شایانی می کند .


گاهی مصرف منیزیم و کلسیم به همراه این مکمل ها پیشنهاد می گردد .


خوب ؛ حالا که با انواع دردها و راههای درمان آنها آشنا شدید ، آیا مصرف هر سه مکمل با هم توصیه می گردد ؟


پاسخ یه این سئوال ، مثبت است ، امروزه مکمل هائی که عرضه می گردند ، معمولا شامل هر 3 ماده در یک مکمل هستند . دلیل این امر بهبود سایر قسمتها ، علاوه بر محل مورد نظر ، پیشگیری و کنترل بروز مشکلات در آینده و ... می باشد .


بهترین دوز مصرفی این 3 ماده و زمان مصرف آن چه قدر است ؟


قبل از پاسخ به این پرسش توجه شما را به این نکته جلب می نمایم که ،


1 - بعلت تهیه منابع مختلف این داروها ممکن است مصرف یک مکمل بر روی بدن شما تاثیر نداشته ، اما با مصرف همان مکمل در یک فرد دیگر به سرعت بهبودی حاصل گردد .


2 - طول دوره درمان را کامل کنید ، در بیشتر موارد با مصرف 3 تا 4 روزه مکمل ها درد از بین می رود ، اما چون بازسازی و بهبودی به طور کامل صورت نگرفته ، هرگز مصرف مکمل را قطع نکنید .


3 - در مورد قیمت این مکمل ها ، دارای رنج قیمت 3 تا 150 هزار تومان هستند ، سعی کنید حداقل مکملی از رنج قیمتی بین 20 تا 30 هزار تومان تهیه کنید ، تا مجبور به مصرف دوباره نگردید .


مناسب ترین دوز مصرفی :

دوز پیشنهادی انستیتو آرتریتز برای افراد مختلف که بهترین نتیجه را داده است به قرار زیر است :

گلوکزامین : 1.5 تا 2 گرم
کندروئتین : 800 تا 1000 میلی گرم
ام اس ام : تا 750 میلی گرم

بدیهی است ، مقدار این دوز برای یک فرد عادی 75 تا 80 کیلوگرمی در نظر گرفته شده و کاهش و افزایش وزن باعث کم و زیاد شدن دوز مصرفی می گردد .

این مواد را همراه غذا میل نمائید .


نویسنده: دکترتقوی