تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  ba_kamran آواتار ها
  ba_kamran آفلاين است کاربر متوسط
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  سن کاربر
  31
  محل سکونت
  نوکیا n8
  نوشته ها
  343
  تشکر
  5,237
  تشکر شده 2,427 بار در 1,669 ارسال

  پیش فرض چگونه مرغ مینای اهلی وسخنگو داشته باشیم + غذاهای مورد استفاده مرغ مینا چیست؟  این پرنده به همه چیز کار دارد و از سرو کله صاحبش بالا میرود ، به همه جا سرک میکشد و در همه امور کنجکاوی میکند.
  قدرت تقلید صدای فوق العاده قوی دارد. نیاز به هیچ گونه آموزشی ندارد زیرا خودش همه چیز را به سادگی فرا میگیرد ( البته به صورت تقلیدی ).

  این پرنده صدا های مختلف را به قدری زیبا و دقیق تقلید میکند که . . . . حتی صاحب او نیز به صحت آن شک خواهد کرد. صداهایی از قبیل زنگ تلفن ، زنگ ساعت ، صدای گربه و یا سگ ، صدای سایر پرندگان موجود در داخل و یا خارج منزل و صدای افراد درون منزل ( از قبیل جملات و اصطلاحات خاصی که به زبان می آورند ، آن هم با همان شیوه بیان ، برای مثال اگر صحبت ملایم باشد و یا فریاد گونه باشد ، پرنده عینا و با همان حس جملات را بیان میکند ) و ...
  جالب است بدانید در چند مورد این پرنده از روی رادیو توانسته بود چند سوره از قرآن کریم را نیز از حفظ نماید و تقلید نماید ، که جای بسی شگفتی است اما کاملا حقیقت دارد !!!!!
  در کل اینکه قدرت تقلید این پرنده در صداهای گوناگون از تصور شما خارج میباشد و تا آن را از نزدیک نبینید باور نخواهید کرد !!!


  در مورد غذای مرغ مینا ( هر نوعی ):
  این پرندگان پلت ، گرانول یا دانه کوچک ( به صورت خرد شده و نرم شده ) و یا غذاهای نرم مثل انواع میوه های نرم و غذاهای زنده مثل انواع کرمها تغذیه میکنند. توجه داشته باشید که مرغ مینا نمیتواند دانه بخورد و باید حتما غذاهای نرم در اختیارش قرار گیرد.


  جنس نر و ماده این پرنده تقریبا شبیه به هم هستند و تشخیص آنها بسیار مشکل است ، اما این پرندگان ریشی دارند که در پرندگان بالغ دیده میشود و پرنده نر را میتوان از روی ریش بلندتر آن تشخیص داد ( که کاملا محسوس است ).
  نزادهای دیگری از این پرنده که ارزشمند هستند علاوه بر نوع گریتر هیل ، نژادی معروف به جاوان بزرگ است که تقریبا خصوصیات و خلق و خوی گریتر هیل را دارد.
  و اما کمی هم راجع به نگهداری این پرنده :
  نگهداری این پرنده بسیار کار دشواری است و شما باید در این مورد بسیار وسواس به خرج دهید و صبور باشید و وقت زیادی را برای آن بگذارید. قفس این پرنده باید به صورت مداوم تمیز شود ، روزنامه کف قفس این پرنده باید هر روز یک بار و یا روزی دوبار تعویض گردد. میله داخل قفسش باید به صورت مداوم تمیز و شستشو شود تا پای پرنده دچار بیماری نشود. امکانات شنای آن باید هر روز در قفسش مهیا باشد و آب آن باید مدام عوض گردد ( برای مثال میتوانید از یک کاسه سفالی پر از آب برای این کار استفاده کنید ). با توجه به اینکه در هنگام شنا این پرنده بسیار جنب و جوش دارد میتوانید با قرار دادن یک ورقه فویل آلومینیومی جلوی قسمت شنا از خیس شدن منزلتان جلوگیری کنید.
  این پرنده به قدری فعالیت دارد که اگر شما یک روز کامل هم با آن باشید هرگز احساس خستگی نمیکنید ، برای همین گاهی به این پرنده دهان باز هم میگویند چون به قدری به خوردن غذا از دست صاحبش عادت میکند که مدام جلوی قفس مینشیند و با دهان باز انتظار غذا از دست صاحبش را میکشد !!!
  برای اینکه بتوانید سن پرنده را تشخیص دهید تنها کافی است به پرهایش نگاه کنید. پرنده جوان پرهایی بسیار شفاف و ملون دارد و بسیار نیز جنب و جوش دارد ، برعکس پرنده پیر پرهایش در قسمتهایی از بدن میریزد و حالت کسالت بسیار مشخصی دارد ( حالت کز کرده و گوشه گیر ).
  این پرندگان را باید در فصل زمستان در دمای معتدل نگهداری کنید وگرنه دچار بیماری لرز شده و جان خود را از دست میدهند.
  قفس این پرنده باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتی در آن جنب و جوش نماید ، کلیه امکانات رفاهی نیز باید برایش فراهم باشد وگرنه دچار آسیب روحی خواهد شد !!!
  در کل در عین اینکه پرنده بسیار جالبی است نگهداری بسیار مشکلی دارد.
  فقط توجه داشته باشید که نوع وحشی آن را تهیه نکنید زیرا هیچ قابلیت مفیدی برای شما نخواهد داشت و به هیچ وجه نمیتوانید از نگهداری آن رضایت داشته باشید.
  نوع وحشی این پرنده بدن کشیده تری نسبت به نوع گریتر هیل دارد و مشخصه زرد رنگ روی صورت ( نزدیک چشم ) آن نیز متفاوت است. در مورد مرغ مینای وحشی این زائده زرد رنگ دور چشم است ( دقیقا ) و در مورد مینای گریتر هیل همان طور که در شکل هم میبینید زیر چشم است.  نقلی دیگر بر مرغ مینای گوشواره ای (Hhill myna):
  تقليد صدا :

  ميناي گوشواره اي(یا همون مینای هیل) براي صدها سال در سرزمين هاي بومي خود به عنوان پرنده اي سخنگو از شهرتي افسانه اي برخوردار بوده است. تمامي انواع ميناي گوشواره اي قادر به تقليد صدا هستند اما برخي از انواع آن بهتر از ديگران اين كار را انجام مي دهند . ميناي گوشواره اي جاوه ( Java Hill mynah) و ميناي گوشواره اي هندي بزرگ (Greater Indian Hill mynah) از ساير پرندگان سخنگو در تقليد صدا مهارت بيشتري دارند و به همبن دليل به تعداد زيادي و بيش از ساير انواع مينا خريد و فروش مي شوند.

  اين دو نوع مينا قادرند كه با همان لحن و به وضوح كلماتي را كه آدمي بر زبان مي آورد تقليد كنند. البته در بين اين دو نوع ميناي گوشواره اي جاوه صداي بلندتري از خود درمي آورد. اين نوع مينا قادر به تقليد صداهاي بسيار عميق داشته و صداي آن بسيار به صداي انسان شبيه است و صداي آن از صداي ميناي گوشواره اي هندي ، واضح تر و مفهوم تر به نظر مي رسد.

  ميناي گوشواره اي كوچك (Gracula religiosa indica) نيز در كنار ميناي گوشواره اي هندي بزرگ و ميناي گوشواره اي جاوه صيد شده و مورد خريد و فروش قرار مي گرفت ، اما مانند دو گونه فوق الذكر محبوبيت ندارد، زيرا كه اين گونه هرچند كه قادر به ياد گرفتن كلمات و جملات بودند اما نمي توانستند آن را به نحو احسن تقليد نمايند. ميناي گوشواره اي كوچك صداي بلند تري دارد ، اما محدوده تن مورد نياز براي تقليد صداي انسان را همانند ميناي گوشواره اي هندي بزرگ و ميناي گوشواره اي جاوه ندارد.

  ميناي گوشواره اي از طرف بسياري از افراد به عنوان بهترين پرنده سخنگو در جهان شناخته شده است و مي تواند هر نوع صداي آدمي را تقليد كرده و در تن هاي بالا و پايين نغمه سرايي نمايند. برخي از محققان معتقدند كه مينا مي تواند تا 100 كلمه تقليد نمايد.
  خريد و فروش :

  به منظور سود بيشتر پرورش دهندگان بسياري علاقه دارند تا از اين پرنده جوجه گيري نموده و جوجه هاي آن را به قيمت گزافي در بازار به فروش رسانند.  عرضه در باغ وحش ها و پارك ها :

  در حال حاضر شهرداري بسياري از شهرهاي كشور اقدام به راه اندازي قفس پرندگان مختلف در پارك هاي شهر نموده است و در بين اين قفس ها هميشه قفسي را به مرغ مينا اختصاص مي دهند. اين كار جالب باعث جذب كودكان به ويژه كودكان دبستاني به سوي اين گونه امكان مي گردد و باعث آشنايي هرچه بيشتر آنان با پرندگان مي شود.

  مبارزه با حشرات كشاورزي :

  مرغ مينا بر حشرات و آفات كشاورزي تغذيه مي كند از اين رو در مبارزه بيولوژيك با آفات كشاورزي نقشي حساس ايفا مي كند. استفاده از اين پرنده براي از بين بردن حشرات زيانبار گياهان بسيار مفيد بوده و هيچ گونه آثار جانبي ناشي از مصرف حشره كش را به همراه ندارد. اما از سوي ديگر باعث رشد و زاد و ولد بي رويه اين پرنده مي شود كه اين امر به خودي خود مي تواند سيستم حيات وحش را مختل سازد .

  در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم مرغ مينا به منظور كنترل حشرات موذي كه ضررهاي فراواني به مزارع كشت نيشكر ميزدند وارد كشور فيجي شدند و بعدها به مناطق شمالي و به جزيره ساموا و امواي امريكا و پلنزي فرانسه و جزاير كوك ، هاوايي ، كالدونياي جديد و جزاير سليمان ، جزاير والس و فوتونا ،‌تونگا و وان واتو راه شتافتند.

  در حال حاضر تعدادي از اين پرندگان در استراليا و نيوزلند باعث بروز مشكلات در حيات وحش آن كشورها شده و مشكلاتي را براي زندگي پستانداران نادر و كوچك اندام استراليايي و همچنين طوطي هاي آن به وجود آورده است و اين مشكل تا بدان جا جدي است كه دولت استراليا در پي برنامه ريزي جامعي براي از بين بردن اين پرنده است.

  فکر کنم دیگه با این توضیحاتی که خدمتتون دادم فرق بین مینا های معمولی و مینای هیل رو فهمیده باشید.
  غذاهای مورد استفاده مرغ مینا چیست؟
  مینا پرنده‌ای همه چیز خوار است و در طبیعت بیشتر بر انواع میوه‌ها، دانه‌ها، حشرات و جانوران کوچک نظیر ملخ و پروانه تغذیه می‌کند و معمولاً با پرسه زدن روی زمین به دنبال غذا می‌گردد. برگ‌ها را زیر و رو می‌کند و سعی می‌کند کرم‌ها و حلزون‌های مخفی شده در زیر برگ‌ها را صید کند. البته علاوه بر میوه جات و دانه جات بر کرم خاکی، گل، شهد گل و فضله ماكیان نیز تغذیه می‌کند. از موش و قورباغه و مارمولک نمی‌ترسد و آن‌ها را شکار می‌کند و حتی در صورت لزوم به تخم سایر پرندگان نیز رحم نمی‌ کند. گاهی اوقات نیز بر روی پشت گاوها می‌نشیند و سعی می‌کند که حشرات موجود بر روی آن و یا حشرات موجود در اطراف تغذیه نماید. مینا بر روی زمین‌های شخم زده نیز به دنبال حشراتی می‌گردد که براثر شخم زدن از زیر خاک بیرون آمده‌اند، به هرحال پرنده‌ای مفید به شمار می‌رود که می‌توان به راحتی از آن برعلیه آفات کشاورزی استفاده کرد.

  ویرایش توسط *kasra* : August 16th, 2011 در ساعت 08:56 PM

  ღLOVE meღ

  یک ساعت زندگی با افتخار و شکوه به یک قرن گمنام زیستن می ارزد. "سر والتر اسکات"

 2. 5 کاربر مقابل از ba_kamran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 05:38 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved